Przepisy dotyczące wymiany handlowej pomiędzy Turcją a Polską obejmują szereg regulacji, które muszą być przestrzegane przez importerów i eksporterów. Należy uwzględnić kwestie tj. taryfy celne, normy jakości, certyfikaty zgodności oraz przepisy sanitarno-epidemiologiczne. Poza tym niezbędną rolę odgrywają umowy bilateralne oraz polityka handlowa Unii Europejskiej, w ramach której Polska funkcjonuje, a która wpływa na relacje z krajami spoza UE, w tym Turcją.
Dzięki unii celnej większość towarów importowanych z Turcji do Unii Europejskiej jest zwolniona z cła. Dotyczy to szczególnie towarów przemysłowych tj. elektroniki, maszyn, części samochodowych oraz produktów codziennego użytku: ubrań, obuwia, artykułów gospodarstwa domowego. Transport Turcja Polska nie ogranicza się do importu bądź exportu pojedynczych artykułów, możemy transportować szeroką gamę produktów.
Choć znaczna część towarów jest zwolniona z cła, istnieją wyjątki. Są to nieprzetworzone produkty rolnicze oraz wyroby z węgla i stali.
Nawet jeśli nie zapłacimy cła, na importowane towary zawsze nakładany jest podatek VAT. Jego stawka zależy od rodzaju towaru i obowiązujących przepisów w kraju importu. W Polsce standardowa stawka VAT wynosi 23%, ale mogą obowiązywać również obniżone stawki VAT (8%) na niektóre towary (np. żywność, leki).
Mocne strony rynku tureckiego to strategiczne położenie, bogate zasoby naturalne i dynamicznie rozwijająca się gospodarka, oferująca wiele atrakcyjnych możliwości biznesowych. Niezawodnym sposobem na pozyskanie unikalnych artykułów jest wymiana handlowa między Turcją a Polską.
Dokumenty, jakie należy posiadać, aby import towarów z Turcji przebiegł bezproblemowo, to:
Wymiana handlowa pomiędzy Turcją a Polską odgrywa fundamentalną rolę w kontekście relacji ekonomicznych i politycznych. Jest postrzegana jako obiecująca, z potencjałem dalszego wzrostu, co przynosi korzyści obu krajom.
Najczęściej eksportowane do Turcji towary to sprzęt elektromechaniczny i elektronika, maszyny do produkcji, sprzęt transportowy, samochody osobowe, ciężarówki i autobusy.
Chętnie wywożone są również surowce chemiczne, plastik, farby, środki farmaceutyczne, urządzenia i instrumenty medyczne, a także produkty rolno-spożywcze, w tym zboża, owoce, warzywa, nabiał i mięso.
Co i jak sprowadzać z Turcji? Najchętniej sprowadzanymi towarami są owoce (cytryny, morele, figi, arbuzy), soczewica, oliwki i oliwa z oliwek, mleko owcze, orzechy i tureckie słodycze (chałwy, baklavy). Popularnością cieszy się także import perfum z Turcji oraz import pościeli z Turcji, wyrobów włókienniczych i materiałów, ciągników do naczep, samochodów osobowych, urządzeń elektrycznych i mechanicznych, metali nieszlachetnych i ich wyrobów.
Jeżeli interesuje Cię wymiana handlowa, nasza firma zapewni Ci niezawodny transport Turcja Polska w konkurencyjnej cenie. Zadbamy o Twój towar podczas podróży, zorganizujemy potrzebne dokumenty i ubezpieczymy przesyłkę, aby bezpiecznie dotarła na miejsce.