Wymiana handlowa między Unią Europejską a Turcją niesie za sobą mnóstwo obopólnych korzyści. Przy współpracy importujemy i eksportujemy wiele dobrej jakości towarów. Trzeba jednak wiedzieć, jakie obowiązują procedury i dokumenty dotyczące transportu. Jednym z ważniejszych dokumentów umożliwiających wymianę jest świadectwo przewozowe A.TR. Jego przygotowanie zapewnia szereg korzyści dla importera i eksportera. Co to jest świadectwo przewozowe A.TR? W artykule dowiesz się, co to jest porozumienie o unii celnej i poznasz najważniejsze zalety i warunki skorzystania z dokumentu A.TR.
Przeczytaj także: Czym są kody SCAC?
Turcja nie należy do UE, ale jest bliskim i ważnym partnerem handlowym Unii Europejskiej. Import i eksport towarów znacząco ułatwia obecność Turcji w wewnątrzwspólnotowej unii celnej. Dzięki temu wymiana handlowa jest dużo prostsza i bardziej korzystna kosztowo, ponieważ większość towarów na etapie wymiany jest zwolniona z cła. Warunkiem uzyskania tych korzyści jest świadectwo A.TR dla eksportu i importu.
Wyjątkiem są jedynie nieprzetworzone produkty rolne, a także stal i węgiel. W ich przypadku obowiązują standardowe stawki celne. A.TR to dokument stosowany w handlu w ramach unii celnej UE-Turcja. Uprawnia on do wymiany handlowej przy zerowych bądź preferencyjnych stawkach cła. A.TR w handlu zagranicznym nie jest potwierdzeniem pochodzenia towaru, ale określa jego status w wolnym obrocie między dwoma stronami.
Dlaczego A.TR jest wymagane w imporcie i eksporcie? Świadectwo to jest kluczowym dokumentem przy wymianie handlowej między Unią Europejską a Turcją. Zapewnia preferencyjne cło i ma zastosowanie zarówno przy imporcie jak i eksporcie. Brak tego dokumentu zobowiązuje do opłacenia standardowych stawek celnych. Należy pamiętać, że świadectwo AT.R nie zwalnia z obowiązku zgłoszenia celnego, jak i opłaty podatku VAT podczas odprawy celnej. Jakie korzyści daje świadectwo A.TR w handlu z Turcją? Przede wszystkim dokument ten:
Dokument celny A.TR może otrzymać importer i eksporter. Mogą się o niego ubiegać podmioty z Unii Europejskiej i Turcji. Jakie są procedury uzyskania świadectwa A.TR? Dokument przewozowy A.TR mogą wystawić władze celne w Turcji albo w państwie członkowskim UE. Aby go uzyskać, należy złożyć we właściwym urzędzie wniosek o wydanie takiego świadectwa. Dokument powinien być wypełniony w jednym z języków urzędowych Unii Europejskiej albo po turecku.
Świadectwo powinno być wystawione przed lub najpóźniej w dniu eksportu. Ważne jest przez cztery miesiące od dnia wystawienia. Od 2020 r. organy celne UE i Turcji umożliwiają składanie wniosków w formie elektronicznej z podpisem cyfrowym. Należy wiedzieć, że podczas odprawy celno-skarbowej wymagane są też inne dokumenty, które trzeba wcześniej przygotować.
Aby uzyskać dokument A.TR trzeba prowadzić działalność na terenie Unii Europejskiej lub Turcji. Eksporter powinien potwierdzić dokonywanie częstych transportów do Turcji. Musi też zapewnić wszelkie potwierdzenia dotyczące weryfikacji statusu wywożonych produktów. Ponadto, w okresie ostatniego roku wnioskodawca nie może mieć żadnych cofnięć towaru z powodu naruszenia przepisów celnych. Niemniej, transport Turcja Polska to popularne źródło opłacanych inwestycji i z uzyskaniem świadectwa A.TR nie ma zazwyczaj problemów.
Sprawdź również: Co oznacza skrót ETA i ETD w transporcie?