Transakcje międzynarodowe wiążą się z pewnymi obowiązkami w zakresie opodatkowania i odprawy celno-skarbowej. Procedury różnią się, jeżeli w grę wchodzi import spoza Unii Europejskiej. Szczególnym przypadkiem jest importowanie z Turcji, która jest jednym z największych partnerów handlowych UE. Czy import z Turcji podlega takim samym przepisom jak WNT? W artykule przedstawiamy przepisy podatkowe w handlu zagranicznym z Turcją.
Zakup towarów z zagranicy rodzi obowiązek rozliczenia transakcji na gruncie podatku od towarów i usług. Wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów (WNT) oznacza zwolnienie z odprawy celnej. Ma miejsce wtedy, gdy podmiot sprzedający oraz kupujący jest zarejestrowany w kraju należącym do Unii Europejskiej. Natomiast import występuje w przypadku przywozu towaru z terytorium kraju trzeciego (spoza Unii Europejskiej) na terytorium Polski. Przy imporcie przedsiębiorca poza fakturą otrzymuje też dokumenty celne (SAD lub PZC). Z zasady różnice między importem a WNT dotyczą:
Turcja należy do unii celnej Unii Europejskiej, chociaż nie jest państwem członkowskim UE. Oznacza to, że przy imporcie większości produktów z Turcji obowiązuje zerowe cło. Różnice między importem z Turcji a WNT dotyczą w tym zakresie pewnej grupy produktów wyłączonych z porozumienia w ramach wewnątrzwspólnotowej unii celnej. Chodzi o wyroby ze stali i żelaza, a także nieprzetworzone produkty rolne. Przy imporcie konieczne jest także okazanie pakietu dokumentów na etapie odprawy celno-skarbowej.,co obejmuje również formalności związane z transport Turcja Polska
Jakie podatki obowiązują przy imporcie z Turcji a WNT? W przypadku importu z kraju niebędącego członkiem unii celnej obowiązują opłaty celne i podatek VAT. Przy WNT, czyli zakupie wewnątrzwspólnotowym, obowiązuje tylko rozliczenie VAT. Cło przy imporcie z Turcji w większości przypadków jest zerowe, w związku z przynależnością Turcji do unii celnej. Regulacje celne przy imporcie z Turcji w porównaniu do WNT różnią się tym, że w przypadku importu stali, żelaza i nieprzetworzonych produktów rolnych należy opłacić cło. Przy imporcie z Turcji pozostałych produktów cło nie obowiązuje.
Dostawa towarów spoza UE wymaga uregulowania VAT. Jak wygląda rozliczenie VAT przy imporcie z Turcji a WNT? W przypadku importu podstawą opodatkowania jest wartość celna (na podstawie dokumentu SAD) powiększona o ewentualne cło i podatek akcyzowy. Obowiązuje tu procedura uproszczona, gdzie podatnik wykazuje VAT od transakcji po stronie zakupu i sprzedaży w deklaracji VAT, lub procedura normalna, czyli podatnik wpłaca VAT bezpośrednio do urzędu celnego lub firmie dokonującej odprawy.
Natomiast przy WNT podstawą opodatkowania VAT jest kwota, jaką nabywca jest zobowiązany zapłacić (najczęściej wskazana jest na fakturze). Nabywca odprowadza VAT należny i jednocześnie ma prawo do odliczenia VAT naliczonego. Wykazywany jest w tej sytuacji VAT-UE.
W przypadku WNT nie obowiązuje odprawa celna. Przy imporcie z Turcji należy zgłosić towary objęte cłem, jeżeli takie są sprowadzane. Decydując się na zakupy z Turcji należy mieć specjalny numer identyfikacyjny EORI. Jakie są wymogi formalne przy imporcie towarów z Turcji? Podmioty sprowadzające muszą być przygotowane do odpraw celno-skarbowych na granicy bułgarsko-tureckiej. Formalności celne wymagają posiadania szeregu dokumentów, jak: